600-staw-łokciowy
Bóle w rejonie łokcia oraz przedramienia
Lipiec 8, 2016
LogoHABYS_600px
Habys – stoły z których korzystamy !
Lipiec 8, 2016

Dolegliwości bólowe stawu biodrowego

biodro

Dziś chcemy poruszyć tematykę dolegliwości bólowych stawu biodrowego i Pachwiny u sportowców zawodowych oraz ludzi aktywnie spędzających czas.

Udało Nam się zauważyć podczas obserwacji wielu sportowców skąd bierze się przeciążenie w rejonach stawu biodrowego.
Dyscypliny w których występują ruchy skrętne, zmiany kierunku oraz kopnięcia są narażone właśnie na bóle w okolicach biodra lub pachwiny.

Objawy u sportowców mogą powstawać w różnych strukturach, np: w mięśniach i ścięgnach mięśni przywodzicieli, w strukturach stawu biodrowego wraz ze związanymi z nim mięśniami oraz w kaletkach znajdujących się w tym obszarze.

Dokładna ocena kliniczna ułatwia znacznie postawienie diagnozy w takich przypadkach.

Mięśnie obszaru stawu biodrowego oraz pachwiny:

stawbiodrowy2

Jak już można było zauważyć my skupiliśmy się na sportach ekstremalnych, a mianowicie postawiliśmy na Motocross, Cross Country 🙂

Dlaczego ??

Naszym zdaniem przeciążenia które występują w tych dyscyplinach są dużo bardziej narażone na kompensacje ruchowe niż w przypadku innych sportów.

Staw Biodrowy u zawodników w tych sportach odgrywa kluczową rolę w prowadzeniu osikończyny dolnej. W przypadku której nie możemy dopuścić do nadmiernej rotacji wewnętrznej lub zewnętrznej stawu biodrowego. Również ma to wpływ na zaburzenia pojawiające się w lędźwiowym odcinku kręgosłupa.

Urazy tego stawu są ciężkie do zdiagnozowania.
Często pojawiają się wraz z innymi patologiami powodującymi dolegliwości bólowe. Dlatego często występują u pacjentów mylne wzorce bólowe – ból może pochodzić z dolnej części pleców lub rejonu miednicy, a nawet z obszaru tkanek miękkich otaczających staw biodrowy.

Mechanizmem przyczyniającym się do uszkodzenia stawu biodrowego można zaliczyć uraz pojawiający się podczas wypadków przy dużych prędkościach np. w sportach motorowych, samochodowych. Jednak częściej występują urazy przeciążeniowe które są spowodowane nie prawidłowym przeniesieniem energii pomiędzy kończyną dolną a tułowiem ( brak stabilizacji centralnej, brak pracy w osi kończyny dolnej)

Poruszając ten temat chcielibyśmy z naszego doświadczenia dodać jeszcze jedną bardzo istotną rzecz na którą cierpimy i my również.
Ból stawu biodrowego może być również odczuwany w innych rejonach ciała.
Najczęściej jednak odczuwany jest on w przedniej części stawu kolanowego.
Również u starszych sportowców mogą występować zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego.

zmiany w biodrze

Podsumowując:

Zadbać o staw biodrowy można naszym zdaniem tylko jeżeli zbudujemy prawidłową bazę stabilizacji centralnej oraz obwodowej organizmu.
Na pewno zniwelujemy przeciążenia jeżeli skupimy się na pracy mięśni głębokich od których każdy ruch powinien się zacząć.
Praca w Osi jest również bardzo ważna. Postaramy się poruszyć Ją niebawem w Naszym następnym wpisie.

Jeżeli chcecie więcej dowiedzieć się o Biodrze, które odgrywa kluczową rolę w naszym „chodzie” zapraszam do kontaktu : rehabilitacja@humantherapy.com.pl lub na Naszego FANPAGE

 

Facebook